Prečo káva nepatrí do odpadu - KRTKOVANIE - ČISTÝ OD

Prečo káva nepatrí do odpadu

Väčšina ľudí v dnešnej dobe už pije instantnú kávu, tzv. „nesku“, no stále sa nájdu takí, najmä starší, ktorí nedajú dopustiť na svojho „turka.“ Ale čo s usadeninou, ktorá po ňom zostane?

Táto usadenina určite nepatrí do odpadu, respektíve záchoda, ani umývadla. Keď sa táto usadenina z kávy stretne po ceste potrubím s usadenou mastnotou, vznikne hmota, ktorá bráni odtoku vody. Kávové usadeniny radšej vyhoďte do koša, prípadne do kompostu. Ak ho nemáte, tak pokojne aj do kvetináča.

 

Prečo káva nepatrí do odpadu

 

Nižšie vám ponúkame 3 tipy ako využiť použitú kávu:

 

Zrenovuje drevený nábytok

Objavili ste na svojom obľúbenom tmavo namorenom drevenom nábytku nepekné škrabance alebo máte pocit, že určité miesta vybledli? V tomto prípade vám použitá kávová usadenina ušetrí čas, peniaze, ale aj zdravie. Predávané moridla sú nielen drahé a ťažko sa zháňajú, ale obsahujú aj mnoho chemikálií. Usadenina je tak neuveriteľne efektívnou, bezpečnou a ekologickou alternatívou. Zmiešajte ju s malým množstvom horúcej vody, aby vám vznikla hustá kašička, tu potom naneste na potrebné miesta a následne zotrite. Nábytok potom preleštite prírodným prostriedkom s obsahom včelieho vosku.

 

Nahradí drahý peeling

Osvedčeným a veľmi obľúbeným spôsobom, ako usadeninu využiť, je výroba domáceho peelingu. Tento recept pochádza priamo z Karibiku a v starostlivosti o telo ho využívajú aj slávne top modelky. Použitú usadeninu dajte do hlbšej misky, prilejte k nej olivový olej, dobre premiešajte a prírodný peeling je na svete. Použiť ho môžete na telo aj tvár. Pleť potom bude hebká a dokonale hladká.

 

Odradí nežiaducich škodcov

Bojujete každoročne v záhrade s úrodu ničiacimi slimákmi? Obsypte záhony 10 centimetrov širokým pruhom pilín, tie potom polejte usadeninou zaliatou vriacou vodou. Už slabý roztok kofeínu ich odpudí a pach kávy im je nepríjemný. A pokiaľ vás trápia mravce, nasypte im usadeninu na ich cestičky a za pár dní budete mať od nich pokoj.

 

V prípade ak sa vám nejakým nedopatrením aj tak podarí upchať odpad kávovými usadeninami alebo akýmkoľvek iným spôsobom, odborníci z Krtkovania a Čistého odpadu vám pomôžu rýchlo a efektívne vyriešiť každú havarijnú situáciu.